Sól do kąpieli [Sanbello] doskonale działa na cały organizm. Rozpuszczona sól w ciepłej wodzie w wannie lub misce może być wykorzystana do kuracji zdrowotnych i relaksujących. Kąpiele z dodatkiem soli mogą być stosowane w konkretnych schorzeniach, a także profilaktycznie.

Jaką sól dodajemy do kąpieli?

Sól, która powinna być wykorzystywana do kąpieli, powinna być takiego typu jak:
– morska,
– bocheńska,
– epsom itp.

Zwykła sól kuchenna pozbawiona jest większości składników mineralnych, w jakie obfitują te wymienione wyżej. Dlatego sól kuchenna, jeżeli ją wykorzystamy do moczenia stóp, przysłuży się jedynie rozgrzaniu organizmu i pobudzeniu krążenia.

Nie wpłynie ona na nas relaksująco ani nie dostarczy nam cennych składników, które niwelują w nas zmęczenie po pracy lub wyczerpującym treningu sportowym. Sól kuchenna to tylko półśrodek, gdy akurat mamy pozamykane sklepy i nie możemy kupić tej, która byłaby wystarczająca.

Co powinna zawierać dobra sól wykorzystana do kąpieli zdrowotnych i relaksujących?

Sól stosowana do uzdrawiających kąpieli i przywracających równowagę psychiczną zawiera między innymi:

– jodki,
– bromki,
– żelazo,
– krzem,
– sód,
– chlorki,
– potas.

Natomiast sól kuchenna jest już pozbawiona wszystkich minerałów oprócz sodu i chloru. Dlatego można jej użyć awaryjnie i tylko do moczenia stóp. Stosując taką sól możemy sobie najszybciej zaszkodzić z powodu, tak jak wspomnieliśmy, stężonej zawartości sodu i chloru.

W czym pomoże nam kąpiel w słonej wodzie?

Z użyciem soli mineralnej kąpiel jest wskazana, gdy jesteśmy przemęczeni, mamy bóle mięśniowe i stawowe. Wpływa ona na nas kojąco i uspokajająco. Obecność soli w wodzie przyczynia się do leczenia zadrapań i wyprysków.

Wygładza również skórę i poprawia krążenie krwi. Likwiduje modzele i nagniotki, przywraca gładkość pięt, likwidując ich tendencję do pękania. Dzięki soli kąpielowej z zawartością dodatkowych składników np. wyciągu z kasztanów pozbędziemy się obrzęków nóg i zmniejszymy powstawanie pajączków.
W przypadku często powracających szorstkich pękających pięt pomimo prawidłowej pielęgnacji, warto odwiedzić lekarza, aby sprawdził stan naszej wątroby. Istnieje bowiem powiązanie między objawem pękających pięt a ukrytym stanem zapalnym wątroby.

Czy można stosować słone kąpiele bez ograniczeń?

Niestety, należy zachować umiar w słonych kąpielach. Nadmiar soli szkodzi zarówno skórze, jak i wnętrznościom. Zasolenie organizmu grozi powikłaniami ustrojowymi. Przedawkowanie słonych kąpieli objawia się również na skórze, która może stać się bardziej podatna na wysuszenie i podrażnienia zewnętrze.

Uważać należy również podczas dawkowania soli do wody. Na etykietach soli przeznaczonej do kąpieli i moczeniu stóp zawsze są podawane proporcje. Poza tym należy również uważać na temperaturę wody, która powinna być ciepła (nie gorąca i nie zimna), najlepiej mająca 37-38 stopni Celsjusza.

Czas kąpieli z zawartością soli w wodzie stosujemy nie dłużej niż 15-20 minut. Dłuższe trzymanie ciała w solance przyniesie odwrotny skutek niż zamierzony. Poczujemy się osłabieni, mogą pojawić się dodatkowo np. kołatanie serca i utrudniony oddech, zbytnie zmiękczenie skóry.