Od pewnego czasu nie wystarczają nam kosmetyki naturalne, coraz chętniej sami próbujemy je stworzyć. Sklepy z surowcami kosmetycznymi, zwłaszcza internetowe posiadają bogaty asortyment. Osoba, która pierwszy raz korzysta z ich oferty, może mieć problem z wybraniem odpowiednich do swoich potrzeb produktów. Aby ułatwić wybór, przedstawiamy topowe półprodukty kosmetyczne, które każdy kto zaczyna zabawę z kosmetykami naturalnymi powinien wypróbować

Oleje

Oleje są królami kosmetyków naturalnych. Bez nich nie powstałby żaden krem, balsam czy mydło. Oleje powstają podczas tłoczenia  zwłaszcza nasion. Dzielą się na rafinowane i nierafinowane. Polecane są nierafinowane, bo zachowują witaminy oraz mikro i makroelementy danej rośliny. Oleje dobieramy do rodzaju cery jaką posiadamy. Do cery suchej i wrażliwej polecany jest np. olej arganowy, macadamia, awokado. Posiadacze skóry tłustej i mieszanej powinny wypróbować np. olej jojoba, lniany czy z czarnuszki.

Masła

Masła roślinne są w przeciwieństwie do olejów w formie stałej. Idealnie odżywiają i nawilżają skórę. Można je bezpośrednio używać na ciało, mieszać z olejami lub dodawać do kremów czy mydeł. Popularne i warte spróbowania jest masło shea, kakaowe czy kawowe.masło nierafinowane

Hydrolaty

Hydrolaty powstają podczas destylacji z parą wodną roślin. Powstają podczas wytwarzania olejków eterycznych. Hydrolaty nawilżają, odżywiają i oczyszczają naszą skórę. Poza tym pięknie pachną. Mogą być stosowane bezpośrednio lub po rozcieńczeniu. Często jest stosowane zamiast toniku lub wód termalnych. Można go dodać w fazie wodnej do produkcji kremów, balsamów. Popularnymi hydrolatami są różane, lawendowe, rumiankowe czy pomarańczowe.

Glinki

Glinki są naturalnymi minerałami, posiadające liczne mikroelementy i makroelementy w formie przyswajalnej przez nasz organizm. Glinki są częstym składnikiem masek do ciała, kąpieli regeneracyjnych lub stosowane są jako naturalny barwnik np. czerwony, zielony. Jest wiele rodzaj glinek – zielona (do skóry tłustej, mieszanej), biała (do skóry suchej i wrażliwej), czerwona (do cery naczynkowej).

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części roślin. Zależnie od rodzaju rośliny posiadają różne właściwości, jednak większość ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Olejki eteryczne przed zaaplikowaniem powinno się rozcieńczać, bo mogą podrażnić skórę. Warte uwagi jest olejek lawendowy, różany (naturalny jest bardzo drogi, można zastąpić olejkiem geraniowym), bergamotowy (olejek ze skórki gorzkiej pomarańczy) czy olejek z drzewa herbacianego.

Lista kategorii półproduktów kosmetycznych jest niepełna i przedstawia najbardziej popularne. Warto samemu popatrzeć i odkrywać mnogość surowców.