olejek goździkowyŻycie w zanieczyszczonym środowisku i stresie ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Z tego powodu coraz częściej zaczynamy sięgać po środki naturalne, które mają właściwości lecznicze.

Skuteczny olejek

Olejek goździkowy, który jest pozyskiwany z goździkowca, zasłynął z wielu możliwości zastosowania, a także właściwości leczniczych. Działa on antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie i antywirusowo. Za to działanie jest odpowiedzialny jeden z jego składników, zwany eugenolem. Stosuje się go przy bólu zęba, kaszlu, niestrawności, w stanach stresowych i bólach głowy. Wchodzi w skład płukanek stomatologicznych i past do zębów. Znalazł szerokie zastosowanie w stomatologii i wchodzi w skład wielu leków stomatologicznych.

Inne zastosowania olejku goździkowego

Bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji jamy ustnej i skóry. Posiada właściwości odmładzające i jest skuteczny przy leczeniu trądziku. Wchodzi w skład wielu kosmetyków, takich jak kremy, balsamy a nawet perfumy.

Ponadto odstrasza owady, więc znalazł zastosowanie w walce z insektami.

Jest środkiem aromatyzującym, używanym także w gastronomii.

Należy pamiętać, że używając czystego olejku goździkowego, trzeba go wcześniej rozcieńczyć, ponieważ może u niektórych osób wywołać alergię. Nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz dzieci ze względu na możliwość wywołania podrażnień.